Budynek sprzyjający środowisku czyli dom ekologiczny- nowy trend czy norma przyszłości?

Od jakiegoś czasu sporo dyskutuje się o ochronie środowiska oraz sposobach oszczędzania energii, co zaobserwować można w także w innych dziedzinach, do których należy również architektura. Z każdym rokiem przybywa osób decydujących się na tak zwane budownictwo „zielonych domów”, które kładzie nacisk na oryginalną konstrukcję, której główną intencją ograniczenie utraty ciepła, często pozyskanie energii z innych źródeł, a w rezultacie obniżenie kosztów utrzymania domu.

dom jednorodzinny

Autor: Don Graham
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli my także zapragnęliśmy żyć w porozumieniu ze środowiskiem, a przy tym zadbać o nasze dochody i przychody zachęcamy by zdecydować się na dom energooszczędny. Konstrukcja tychże budynków spowodowana jest założeniami oszczędności energii i ograniczeniami strat ciepła. Podczas gdy na ścianach budynków od nasłonecznionej strony pojawiają się duże przeszklenia, ilość i rozmiar otworów okiennych i drzwiowych od strony północnej, stanowią minimum, w wyniku czego ograniczona zostaje powierzchnia, przez którą może wydostawać się ciepło odwierty geotermalne z wnętrza.

dom pasywny

Autor: Schüco
Źródło: Schüco

Kiedy prowadzimy konwersacje o kosztach w budownictwie, mamy na myśli nie jedynie koszty materiałów i wybudowania domu. To także dalsze koszty utrzymania domu, a co za tym idzie sumy wydane na ogrzewanie pomieszczeń, oświetlenie, wentylację. W przypadku domu energooszczędnego koszty ogrzewania pojawiają się dużo niższe niż w przypadku domu ”niezielonego”. Dom energooszczędny (więcej pod linkiem) to również dobra perspektywa, a zarazem inwestycja na przyszłość, gwarantująca oszczędności finansowe na resztę lat. Poza tym zdajmy sobie z tego sprawę, że energia będzie cały czas „szła w górę”, co w przypadku domów standardowych będzie oznaczało coraz wyższe koszty eksploatacji domu.

Niejednokrotnie większą część budżetu przeznaczamy na utrzymanie naszego domu – jak wiadomo, w domu zawsze jest coś do zrobienia. Koszt budowy takiego domu nie oznacza potężnych nakładów finansowych – nie jest to kwota większa niż budowa domu tradycyjnego. Dlatego też planując budowę domu, coraz więcej osób wybiera projekty domów energooszczędnych, co z jednej strony oznacza mniejsze wydatki w przyszłości, a z drugiej jest przyjazne dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*