Działania ekologiczne przy stawianiu domku jednorodzinnego.

W czasie budowania własnego domu warto pomyśleć o odrobinie ekologii. Jeżeli nawet będzie trzeba początkowo ponieść trochę więcej kosztów, to po dłuższym użytkowaniu w pierwszej kolejności chroni się przyrodę, ale również można sporo przy tym zaoszczędzić.

W naszej strefie klimatycznej na brak deszczów nie można narzekać, lecz najczęściej deszczówka spływa do pobliskich rzek albo wsiąka w podłoże. A tak naprawdę wodę taką można zbierać i wykorzystywać ją później przy niejednej czynności. Do przygotowywania jedzenia nadawać się raczej nie będzie, lecz już będzie można nią podlać ogród, umyć auto renault fr1 części lub też podłączyć do spłuczki WC.

Do gromadzenia deszczówki służą specjalne zbiorniki na wodę (więcej o tym). Wykonane są one przeważnie z wytrzymałego tworzywa sztucznego, są ich dwa podstawowe typy, to znaczy naziemne i podziemne. Deszczówka która spływa z dachów czy też innego miejsca jest układem rur doprowadzana do zbiornika i tam przetrzymywana aż do jej zużycia. Z reguły zbiorniki tego typu mają układ filtrujący, a niektóre egzemplarze mają również wydajną pompę, która rozprowadza wodę w instalacji domowej.

technologia modułowa

Autor: TEKTUM
Źródło: TEKTUM

Używając czystą wodę, czy to z miejskiej sieci, czy zebraną w zbiorniku, w większości przypadków należy gdzieś zwrócić efekty tego przetworzenia. Praktycznie każde gospodarstwo domowe produkuje codziennie sporą ilość nieczystości. Dawniej były one wylewane gdzieś obok posesji, na jakiej postawiono dom, lecz w dużym stopniu zatruwało to naturalne środowisko.

Rozwój miast i miasteczek spowodował, że w powiększającej się liczbie miejsc pojawiła się kanalizacja, po podłączeniu się do której odprowadzić można zużyte ścieki. Jednak nadal sporo osób nie ma dostępu do kanalizacji, ale w ich przypadku także istnieją odpowiednie wyjścia. Przykładowo można wybudować szambo, tam będzie się zbierać praktycznie wszystko to, co będzie się wytwarzać w kuchni czy łazience.

Nieco droższym, lecz dużo bardziej przyjaznym naturze wyjściem jest budowa oczyszczalni ścieków (top10 wybieranych produktów). Domowe, małe oczyszczalnie ścieków zaczęły się cieszyć coraz większym zainteresowaniem osób które planują wybudowanie domu, pomimo tego, że że koszt ich montażu do niskich nie należy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*