Które cechy musi mieć dom, by był pasywny

W ostatnim czasie coraz częściej zwraca się uwagę na kwestie związane z ekologią, zanieczyszczeniami środowiska itp. Na coraz szerszą skalę wykorzystywane są tak zwane odnawialne źródła energii, czyli niejako wykorzystuje się siły natury do wytwarzania energii potrzebnej człowiekowi. Z tego powodu między innymi w ostatnich latach powstało na terenie kraju tak dużą liczbę wiatraków, przetwarzających energię czerpaną z wiatru.

Poza tym duża liczba właścicieli domów stosuje tak zwane kolektory słoneczne. Elementy te umieszcza się na dachu domu, a one zamieniają energię pochodzącą ze słońca na energię cieplną potrzebną przykładowo do ogrzania wnętrza czy wody. Dosyć nową ideą jest również tak zwany energooszczędny dom (np. Budoskop), zwany też domem pasywnym. To określenie obejmuje budynki tworzone w taki sposób, aby zużycie energii przez osoby w nich mieszkające było jak najbardziej zminimalizowane.

Wymagania, jakie musi spełniać budynek

nowoczesny energooszczędny dom

Autor: Wonderlane
Źródło: http://www.flickr.com

Generalnie ta energooszczędność domów jest pojęciem dosyć pojemnym, ponieważ nie określono konkretnie, w jaki sposób taka budynek ma powstawać. Dlatego budynki energooszczędne są rozmaite, gdyż buduje się je z wykorzystaniem różnorodnych technologii. Jest jednak parę warunków, jakie wywóz odpadów budowlanych warszawa musi spełniać. Co najważniejsze muszą być zachowane konkretne wartości dotyczące izolacji cieplnej. Nieprawdziwe jest twierdzenie, z którym można mieć niejednokrotnie do czynienia, a które mówi, że ściany muszą „oddychać”. Podstawą jest zapewnienie właściwego stopnia izolacji. Polecane jest również zastosowanie rekuperatora, czyli przyrządu, dzięki któremu kilkakrotnie w ciągu dnia „wymienia” się powietrze we wnętrzu na czystsze.

Korzyści i wady

Zbudowanie i posiadanie domu energooszczędnego związane jest z różnorodnymi korzyściami. Co najważniejsze pociąga za sobą znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Większą część energii wymaganej do ogrzania domu uzyskuje się z energii słonecznej. W ten sposób wydatki na opał są znacznie mniejsze. Wadą jest jednak koszt wybudowania takiego domu. Przewyższa on bowiem znacznie koszt, jaki wkłada się w postawienie standardowego domu. Niewątpliwie także można powiedzieć, że koszty tego rodzaju w kraju są o wiele wyższe niż w innych krajach. Czynnik ten często odstrasza i zniechęca do inwestowania w budynki pasywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*