Dlaczego warto stosować pieluszki wielorazowe i otulacze wełniane?

Dużo z nas zostało wychowanych na pieluszkach tetrowych. Ich świetność zastąpiły około 25 lat temupampersy. Aktualnie dużo matek pracujących i niepracujących wraca do pieluch. Pieluszki wielorazowe ostatnio przeżywają swój renesans. Dużo rodziców którzy je używają jest ogromnie zadowolonych. Dla niektórych, zwłaszcza młodych mam może to być jednak czarna magia czy też nieznajomość zagadnienia.

Autor: www.babymama.pl
Dlaczego mamy wracają do pieluszek wielorazowych? Jedną z wielu pozytywnych stron wielorazówek jest ich wytrzymałość. Dobrze prane i pielęgnowane pieluchy wielorazowe służą niejednokrotnie czwórce pociech. Należy tylko pamiętać o kilku zasadach. Zanim pieluszki będą miały dużą chłonność należy je kilkukrotnie wyprać. Te bawełniane, bambusowe i konopne nabywają chłonności mniej więcej po kilku praniach.

Do przechowywania brudnych pieluszek dobrze używać zamykanego wiadra o pojemności około 23 litrów. Zużytych pieluch nie należy namaczać. Przed włożeniem do pojemnika trzeba należy tylko wyrzucić z nich większe zabrudzenia. Wilgotne pieluchy wielorazowe lleżące w koszu można pokropić paroma kroplami antybakteryjnego olejku lawendowego lub iso 17025 z drzewa herbacianego. Olejek najlepiej wylać na ostatnią wrzucaną danego dnia pieluszkę. Zabrudzone pieluszki wielorazowe mogą być przechowywane do 3 dni.

Pieluchy ekologiczne i otulacze wełniane pierze się w pralce zazwyczaj w 40-60°C bez wcześniejszego namaczania (zobacz pełną ofertę na wielorazowepieluszki.pl). Pieluszek nie należy namaczać gdyż w wodzie mnożą się bakterie. Nie ma też potrzeby wygotowywania pieluszek, a pranie w niższej temperaturze z dodatkiem odpowiednich środków piorących wydłuża żywotność pieluszki. Do prania stosujemy niedużą ilość środków piorących i dokładnie płuczemy aby nie osadziły się one na włóknach materiału. Jeżeli pieluszki są bardzo zabrudzone można zastosować pranie podstawowe z dodatkiem mydła żółciowego.Otulacze wełniane najlepiej prać ręcznie w szamponie do wełny lub mydełku oliwkowym. Co parę prań warto wyprane otulacze zanurzyć w kąpieli lanolinowej.

Nie powinno dolewać płynów zmiękczających, mydła i olejków pochodzenia roślinnego gdyż oblepiają one włókna materiału i dlatego obniżają chłonność pieluszki.

Pieluszki wielorazowe i otulacze wełniane koniecznie suszyć rozwieszone. Nie zaleca się suszenia w suszarce, ponieważ powoduje ono do szybszego zużycia się pieluch, a wełniane otulacze mogą się odkształcić i sfilcować.Pieluszek wielorazowych nie wolno także prasować. Przeciwnie prasowanie negatywnie wpływa na ich chłonność.Dzięki pieluszkom wielorazowym można znacznie zaoszczędzić pieniędzy a wiadomo, że przy dzieciach wydatków jest całe mnóstwo.Coraz wiecej matek wraca do stosowania pieluch, ponieważ dziecko ma styczność z naturalnymi włóknami np. tj. bawełna. Posiadamy wiedzę, że produkty ekologiczne dla nas wszystkich to pozytywne skojarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*