
Do przechowywania brudnych pieluszek dobrze używać zamykanego wiadra o pojemności około 23 litrów. Zużytych pieluch nie należy namaczać. Przed włożeniem do pojemnika trzeba należy tylko wyrzucić z nich większe zabrudzenia. Wilgotne pieluchy wielorazowe lleżące w koszu można pokropić paroma kroplami antybakteryjnego olejku lawendowego lub iso 17025 z drzewa herbacianego. Olejek najlepiej wylać na ostatnią wrzucaną danego dnia pieluszkę. Zabrudzone pieluszki wielorazowe mogą być przechowywane do 3 dni.
Pieluchy ekologiczne i otulacze wełniane pierze się w pralce zazwyczaj w 40-60°C bez wcześniejszego namaczania (zobacz pełną ofertę na wielorazowepieluszki.pl). Pieluszek nie należy namaczać gdyż w wodzie mnożą się bakterie. Nie ma też potrzeby wygotowywania pieluszek, a pranie w niższej temperaturze z dodatkiem odpowiednich środków piorących wydłuża żywotność pieluszki. Do prania stosujemy niedużą ilość środków piorących i dokładnie płuczemy aby nie osadziły się one na włóknach materiału. Jeżeli pieluszki są bardzo zabrudzone można zastosować pranie podstawowe z dodatkiem mydła żółciowego.Otulacze wełniane najlepiej prać ręcznie w szamponie do wełny lub mydełku oliwkowym. Co parę prań warto wyprane otulacze zanurzyć w kąpieli lanolinowej.

Pieluszki wielorazowe i otulacze wełniane koniecznie suszyć rozwieszone. Nie zaleca się suszenia w suszarce, ponieważ powoduje ono do szybszego zużycia się pieluch, a wełniane otulacze mogą się odkształcić i sfilcować.Pieluszek wielorazowych nie wolno także prasować. Przeciwnie prasowanie negatywnie wpływa na ich chłonność.Dzięki pieluszkom wielorazowym można znacznie zaoszczędzić pieniędzy a wiadomo, że przy dzieciach wydatków jest całe mnóstwo.Coraz wiecej matek wraca do stosowania pieluch, ponieważ dziecko ma styczność z naturalnymi włóknami np. tj. bawełna. Posiadamy wiedzę, że produkty ekologiczne dla nas wszystkich to pozytywne skojarzenia.