
Pierwszym krokiem było postanowienie, że dla konkretnego rodzaju odpadków, będą przekazane odrębne kosze. Pojemniki na odpady segregowane stanęły tym samym w większości polskich miast oraz miasteczek. By ustrzec się pomyłek różnią się one od siebie barwami. I tak szkło wrzucamy najczęściej do zielonego śmietnika, papier (opakowania z tektury) do niebieskiego, metal ląduje w żółtym a syntetyk w czerwonym. Kosze do segregacji odpadów są też podpisywane, więc jeżeli zmieni się ich kolor, zawsze można spojrzeć na oznaczenie.
Taką politykę segregacji możemy realizować też we własnym domu. Niepotrzebne są do tego wcale barwne kosze do segregacji odpadów. Starczą zwykłe pojemniki na śmieci. Po napełnieniu się któregoś z nich pomocą służą nadmienione zewnętrzne kontenery na odpady. Po prostu wyrzucamy jego zawartość do właściwego, zaś resztą zajmie się firma recyklingowa. Na skutek tego odpadki się nie mieszają ze sobą, zaś my nie musimy wielokrotnie dezynfekować a także czyścić kubła.
Ponieważ największe zagrożenie dla naszego zdrowia tkwi w przeterminowanych i wymieszanych ze sobą komponentach pokarmu, powinniśmy zaopatrzyć się w szczególne pojemniki na śmieci organiczne. Są one często zaopatrzone w dodatki zatrzymujące wytwarzanie gazów fermentacyjnych, które są powodem przykrego zapachu a także rozwój groźnych drobnoustrojów. Oprócz tego lepsze jakościowo pojemniki na odpady organiczne wyprodukowane są z tworzywa ułatwiającego ich mycie.