Jakimi zasadami trzeba kierować się, pragnąc wykonać montaż kominka w jednorodzinnym domku?

Kluczową kwestią w czasie montażu kominka w domku jednorodzinnym jest komin. To od komina przede wszystkim zależy montaż kominka, ponieważ odpowiada za odprowadzenie dymu który powstaje w trakcie spalania opału.

Komin musi być szczelny oraz zrobiony z tworzyw odpornych na wysoką temperaturę. Musi być też dobrze zaizolowany cieplnie. Najlepiej, jeśli zbudowany jest w środku domku jednorodzinnego (obejrzyj – kominki-mefisto.pl/kominek-iii-generacji. Wtedy się nie wychładza, a w czasie palenia oddaje ciepło do obiektu. Dokonując montaż kominka należy nie zapominać o kluczowych regułach podłączenia wkładu kominkowego do komina. Istotna jest odległość od samego przyłączenia czopucha do przewodu dymowego w kominie do jego wyjścia nad dachem.

Odległość ta nie może być mniejsza niż cztery m. Należy pamiętać o gabarytach komina. Winny być dopasowane do wielkości otworu paleniska kominka. Przewód kominowy powinien mieć zachowany kształt koła lub prostokąta. Za duży przekrój może powodować trudności w funkcjonowaniu kominka – przykładowe realizacje. Za mały przekrój jest w stanie negatywnie wpłynąć na ciąg dymu, co w sumie może doprowadzić do dymienia wkładu. Kominek w domu powinien być wybudowany jak najbliżej komina, żeby na dymowym przewodzie pojawiło się jak najmniej zagięć. Lokalizacja kominków o lekkiej konstrukcji jest bardziej dowolna niż tych murowanych.

ogień płonący w kominku

Autor: anne arnould
Źródło: http://www.flickr.com

Stawiając kominek w domu istotne jest stosowne doprowadzenie powietrza do komory spalania. Jego niedostateczna ilość to najczęstszy powód nieprawidłowego działania kominków. Powietrze nie winno być pobierane od strony garażu lub od strony ulicy. Z tego typu powietrzem do środka jednorodzinnego domku będą napływać nieprzyjemne aromaty jak również jakiekolwiek zanieczyszczenia.

Jeśli spodobał Ci się prezentowany artykuł i chcesz uzyskać więcej informacji, to pomoże Ci odnośnik tutaj (http://www.sacher-cnc.pl/azotowanie/) – w tamtym miejscu odnajdziesz ciekawe informacje.

Najlepiej jest pobierać powietrze od strony zachodniej, to stąd zwykle wieje wiatr.


Przed przystąpieniem do montowania kominka w domu koniecznie trzeba także sprawdzić podłoże w miejscu, gdzie ma być ulokowany. Fundament bądź strop winny mieć odpowiednią wytrzymałość. Przeciętny kominek z wkładem waży pięćset kg. Należy ponadto sprawdzić, czy w miejscu przewidzianym na kominek nie przebiegają jakieś przewody gazowej instalacji, grzewczej bądź elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*