Czy wykorzystywanie brykietu kominkowego do swojego mieszkania to prawidłowy wybór?

Kominki są obecne niemal w każdym mieszkaniu. Dla niektórych to tylko element dekoracyjny salonu, ale większa część osób użytkuje go do ogrzewania pomieszczenia lub całego mieszkania. Wybór kominka do trudna sprawa, ale jeszcze zasadniczy jest dobór adekwatnego paliwa.

kominek

Autor: Jarosław Pocztarski
Źródło: http://www.flickr.com

Polska jest jednym z największych producentów brykietów kominkowych w Europie i właśnie w Polsce można natrafić szeroką ich wachlarz. Wielu nowicjuszowskich użytkowników kominków zadaje sobie pytanie, czy stosować brykiet? Każdy rodzaj paliwa ma swoje zalety, dlatego trzeba przyjrzeć się temu, co jest dostępne na rynku. Brykiety drzewne produkowane są z rozdrobnionych resztek drzewnych takich jak wióry, które są ugniatane pod bardzo wysokim ciśnieniem. Brykietowanie następuje w prasach hydraulicznych lub mechanicznych. To właśnie prasa brykietująca decyduje o kształcie brykietu. Łącznikiem dla brykietu jest lignina, substancja zawarta w drewnie, która wydobywa się pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. W brykiecie nie znajdziemy więc sztucznych substancji łączących. Największą wartość handlową mają brykiety produkowane z naturalnego drewna, ale do produkcji brykietów z biomasy może być zużytkowany każdy gatunek opadów pochodzenia roślinnego m.in. łuski gryki, łuski słonecznika, słoma lniana, konopna lub rzepakowa, a nawet zwykła słoma i siano.

Znaczącą zaletą brykietu jest jego mała zawartość wilgoci, co sprawia, że wartość opałowa brykietu kominkowego jest większa niż w przypadku drewna opałowego. Spalanie tego opału odbywa się pomału i etapowo, ponieważ materiał jest intensywnie zagęszczony w stosunku do objętości. Wysoka kaloryczność to zaleta brykietów. Brykiet kominkowy odznacza się także bezproblemowością dozowania, bezpieczeństwem i wygodą korzystania, jednostajnym przebiegiem temperatury w trakcie palenia, żarem utrzymującym się o wiele dłużej niż przy wykorzystaniu drewna, śladową ilością popiołu. Brykiet kominkowy także bez problemu kupimy niemal wszędzie – w sklepie, w markecie, w składzie opału, a nawet online z doręczeniem do domu. zbita forma daje możliwość ładnego zapakowania i łatwość składowania, bez strachu, że brykiet zepsuje się.

Do pomniejszych zalet brykietu kominkowego należy dodać estetykę – brykiet nie brudzi rąk, nie powoduje powstawania smolistego osadu po zewnętrznej stronie szyby, nie pozostawia niespalonych pozostałości, nie brudzi kominka i nie powoduje jego korozji.

Zaciekawiły Cię wiadomości zamieszczone w tym miejscu? Jeśli tak, to kliknij tu oraz odkryj stronę (https://sklep.acana.com.pl/67-acana-dla-psa), która również Cię się będzie podobać.

W czasie spalania brykiet nie wydziela prawie wcale dymu, ale wytwarza estetyczny płomień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*