Polacy coraz lepiej troszczą się o ekologię, dzisiaj mogą skorzystać z wielu pomocnych narzędzi, które przy tym wspierają

Z każdym następnym rokiem coraz większą uwagę poświęca się ekologii. Segreguje się odpady, poszukuje odnawialnych źródeł energii, a nawet walczy się ze ściekami. Te ostatnie są ogromnym problemem, bo nadal bywa tak, że są odprowadzane na dziko, a szamba na nieczystości są nieprawidłowo zabezpieczone oraz nieszczelne.

przykład oczyszcalni ścieków

Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście świadomość rodaków w tym temacie ciągle rośnie i zjawia się coraz więcej rozwiązań ekologicznych. Do takowych bez wątpienia można zaliczać przydomowe oczyszczalnie ścieków.

przeważnie na wsi

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są instalowane przede wszystkim na obszarach wiejskich, co powiązane jest z deficytem sieci kanalizacyjnej w takich miejscowościach. Przydomowa oczyszczalnia ścieków okazuje się znakomitą alternatywą dla szamb, które cały czas są w takich miejscach użytkowane. Budowa szamba okazuje się oszczędniejsza, ale na dłuższy czas budowanie przydomowej oczyszczalni ścieków jest bardziej ekonomiczne – .

Rzeczona oczyszczalnia bywa niezwykle wygodna w użytkowaniu, jak także tania. To inwestycja, która z pewnością się zwróci, z tym, że potrwa to parę lat. Jedną z najważniejszych spraw mówiących o komforcie zastosowania podobnych oczyszczalni jest to, że nie trzeba już zajmować się wywożeniem nieczystości. Nieczystości zbierające się w biologicznej oczyszczalni ścieków, rozkładają się samoczynnie, a zostająca ciecz wnika do ziemi, przez co zbiornik (zobacz zbiornik magazynowy) nie przepełnia się.

ekologia

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Z dbałością o otoczenie

Ścieki odprowadzane na dziko do rowów są wielkim obciążeniem dla środowiska, zwłaszcza gdy pochodzą z przedsiębiorstw. Także nieprawidłowo zabezpieczone szambo może być takim zagrożeniem, gdyż nieczystości mogą przenikać do gruntów, na których sadzi się warzywa albo do studni, która doprowadza do domu wodę. Prawidłowo zbudowana biologiczna oczyszczalnia jest narzędziem zarówno ekologicznym, jak również zupełnie bezpiecznym, gdyż zbierające się nieczystości samoczynnie rozkładają się do substancji niegroźnych dla ziemi i natury.

Oczywiście podczas montowania takiej oczyszczalni potrzeba trzymać się ustalonych zasad. Wkopując osadnik wstępny należy pamiętać o konieczności zastosowania odległości piętnastu metrów od studni zbudowanej na terenie przydomowym, jak także dwóch metrów od granicy działki oraz określonych odległości od kabli oraz rur wkopanych w ziemię. Na budowę biologicznej oczyszczalni ścieków nie trzeba mieć pozwolenia o ile ich pojemność nie przekracza ustalonej normy, mimo wszystko potrzeba pamiętać o dokonaniu zgłoszenia.

Przy zakupie biologicznej oczyszczalni warto skoncentrować się na firmach, które proponują pełne usługi, powiązane z projektem oczyszczalni, montażem, jak także późniejszą konserwacją. Dzięki temu można sobie zaoszczędzić trudności i zamieszania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*