Jak obecnie najpewniej sondować gleby

W nowym tysiącleciu wybranie perfekcyjnych metod do wykonywania badań różnych gruntów nie bywa zwykle kwestią łatwą. Aby znakomicie przepadać grunty należy znać się trochę na maszynach przydatnych podczas ich sondowania.

Sprawa ta bywa zwłaszcza istotna podczas budowy chociażby osiedli. Najlepiej tu bowiem wiedzieć, że nie każdy typ ziemi nadaje się pod budowę (koparka) domu lub marketu. Aby sprawdzić czy| na danym terenie da się postawić budowlę przydaje się teraz chociażby technika zwana sondowania cpt.

Właściwości gleby

Autor: cogdogblog
Źródło: http://www.flickr.com

Sondowanie CPT jest dziś najważniejszym sposobem badaniem gruntu. Wykonuje się je w dużej ilości krajach UE. W okresie tego typu sondowania mierzy się wielorakie parametry gruntu, takiego rodzaju jak choćby opór na stożku lub także tarcie na tulei ciernej. Zwyczajowo przy wykorzystaniu CPTU mierzyć da się także ciśnienie wody w porach gruntu. Na podstawie wielu pomiarów a, także dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania da się na przykład nakreślić dany rodzaj gleby lub budowę geologiczną.

Zobacz również –

Następną rzeczą, którą da się precyzyjnie określić dzięki tego typu badaniom są konkretne parametry geotechniczne danych gruntów. Potrafią nimi być choćby: stopień zagęszczenia gruntów sypkich,efektywny kąt tarcia wewnętrznego lub także moduły ściśliwości albo trwałość na ścinanie. Sondowania CPT pozwalają także oszacować nośność jak również osiadanie, co bywa użyteczne w okresie projektowania rozmaitych fundamentów bezpośrednich oraz głębokich. Plusami takiej metody jest kombinacji wierceń, i łatwość pobierania próbek gruntu, dzięki czemu da się tu szybko sprawdzić parametry danego gruntu. Na urządzeniu takiego typu da się w większości wypadków zamontować nowoczesną sondę pozwalająca na zrobienie dodatkowego sondowania.

grunt

Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com
Aby dobrze wybrać danego typu sond a, także urządzeń do CPT najlepiej zaznajomić się bliżej z samym zagadnieniem.O najlepsze sondy takiego rodzaju warto popytać również znajomych znających się na tej branży. Umieją oni odpowiedzieć na wszelkie zgryzoty możliwych klientów. Najlepiej zapoznać się bliżej z markami robiącymi wyłącznie najlepsze typy sond. Jeśli ktoś pragnie dowiedzieć się więcej na ich temat, jak także poznać różne sposoby badań gruntów, może on posłużyć się słowami takimi jak: badanie geotechniczne gruntu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*