Ochronniki przepięciowe: co to jest i do czego służy?

Ciężko sobie wyobrazić codzienne życie bez urządzeń zasilanych energią. Jak tak naprawdę bezpiecznie skorzystać z urządzeń elektrycznych?

W każdym domu znajduje się dzisiaj mnóstwo urządzeń, które nie będą mogły działać, jeżelinie zostaną podłączone do gniazdka. Tak więc w każdym domu jest jedna z niezbędnych instalacji, instalacja elektryczna. Ostatnio jednym z najważniejszych elementów takiego rodzaju instalacji jest ochronnik przepięciowy. Stosowany ochronnik przepięciowy ma chronić obecne w naszym domu urządzenia mające charakter elektryczny przed ich zniszczeniem na skutek uderzenia pioruna, ale w dużym stopniu przed skutkami spadku napięcia w takiej instalacji elektrycznej.

fotowoltaika

Autor: Team Massachusetts 4D Home
Źródło: http://www.flickr.com

Zainstalowanie ochronników przepięciowych jest zalecane w dużym stopniu w tych budynkach, które nie posiadają instalacji przeciwgromowej, czyli tej, która ochroni przed działaniem pioruna w czasie naprawdę poważnej burzy. Większość aktualnych nieruchomości zasilana jest dobrze nam znaną energią elektryczną wyprodukowaną z dobrze nam znanych surowców takich jak węgiel.

Zasoby węgla wraz z biegiem czasu jednak się zmniejszają. Z tego powodu już od danego czasu szukane są alternatywne źródła energii. Jednym z nich jest energia słoneczna. Wyjątkowo powoli na wielu domach jednorodzinnych zaczynają być montowane baterie słoneczne. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnej sieci elektrycznej, oczywiście i w sytuacji fotowoltaiki ważne jest stosowanie różnorodnych typów zabezpieczeń. Jednym z nich są ograniczniki fotowoltaika. Stosowane ograniczniki fotowoltaika (SP – fotowoltaika wrocław) chronią systemy przed różnymi przyczynami przepięć. W dużym stopniu są one zabezpieczeniem przed wyładowaniem atmosferycznym. Ograniczniki te powinny być montowane niezależnie od tego, czy w budynku została zamontowana instalacja odgromowa, czy też właściciel zrezygnował z tego rodzaju instalacji. Jednak taki ogranicznik należy zastosować zależne jest w dużej mierze od tego, czy na budynku znajduje się instalacja odgromowa, czy też jej brak. Jakie są tak naprawdę ograniczniki, które musimy zamontować we własnym domu powinni nas poinformować pracownicy firmy, w której zakupiliśmy baterie słoneczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*